Egitim Portali
 
  Giriş / Kayıt Ol
::  ANA SAYFA   ::  HAKKIMDA   ::  YÖNETİM    ::  DİLEK KUTUSU   ::   SOHBET ODASI   ::  ILETISIM  ::
 
SİTE İÇİ ARAMA


MODÜLLER

  Atatürk'ün Hayatı

  Webmaster

  E-Devlet

  Gazeteler

  Sevgili Peygamberimiz

  Rüya Tabirleri

  Burçlar

  Tarihte Bugün

  Sudoku
DÖKÜMANLAR
Yeni Sayfa 2

  Kanunlar

  Yönetmelikler

  Tebligler Dergileri

  Resmi Gazete

TENEFFÜS
Yeni Sayfa 2

  Mizah Köşesi

  Oyunlar

  Sohbet Odası

  Eğlenceler

ÇEŞİTLİ LİNKLER
  T.C. Kimlik Numarası

  Türkiye Tanıtım

  Çesitli Linkler

  Şehirlerarası Tlf Kodu

  Uluslarrası Tlf Kodu

  Hava Durumu

  Trafik Yol Haritası

  Motorlu Taşıtlar Vergisi   

  Emeklilik Sorgulama

HAVA DURUMU
booked.net
NAMAZ VAKTİ

Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı

Milletimizin hayatında derin izler bırakan dönemlerden biri de Milli Mücadele yıllarıdır.
Milletimiz, onurlu bir başkaldırıyla düşmanı yurttan atarak, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu.
İstiklal mücadelesi, İstanbul'un işgal altında olmasıyla Anadolu'da başladı. Mustafa Kemal'in önderliğinde milletçe sürdürülen bu mücadelede, istiklal şairimiz Mehmet Akif'in de önemli bir rolü oldu.
Akif, milletini seven bütün aydınlar gibi İstanbul dan Ankara ya geçti. Cepheleri dolaştı, askerimizin moralini yükseltti. Camilerde, kürsülerde; heyecanlı konuşmaları, coşkulu şiirleriyle; halkımızı birlik ve beraberliğe, Milli Mücadeleye çağırdı. İstiklal mücadelemizin zaferle noktalanmasına katkıda bulundu.
Mehmet Akif in milletimize en güzel hediyelerinden biri de bilindiği gibi İstiklal Marşımızdır. İstiklal Marşımız, hem özü hem de şiir değeri açısından bir şaheser, muhteşem bir destandır.
Yıllardır yurdumuzun her köşesinde, eğitim kurumlarımızda Akif i anıyor İstiklal Marşımızın kabul yıl dönümünde etkinlikler düzenliyoruz.
Geçtiğimiz yıl, İstiklal Marşının Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Kanunu çıkarıldı. Bundan böyle her yıl 12 Mart tarihi, bütün resmi kurumlarda da belirli bir gün olarak kutlanacak.
Rıfkı Kaymaz'ın Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı isimli kitabı, ağırlıklı olarak bu anma günü etkinliklerine kaynak olmak üzere hazırlanmış. Özellikle eğitimlerini sürdüren çocuklarımızın ve gençlerimizin bu eserden önemli ölçüde yararlanacaklarına inanıyoruz.
Kitapta; İstiklal Marşının Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Kanunu Mehmet Akif'in hayatı, eserleri, kronolojik hayatı, şiirleri, İstiklal Marşının yazıldığı yer: Tacettin Dergahı, İstiklal Marşının kabulü, İstiklal Marşı yarışmasına katılan diğer şiirler, İstiklal Marşının tahlili, Mehmet Akif hakkında ne dediler, Mehmet Akif için yazılan şiirler, eserlerinden örnekler, Mehmet Akif'in bestelenen şiirleri, hitabelerinden örnekler, Mehmet Akif ve şiiri üzerine değerlendirmeler, Anma Gününde yapılabilecek etkinlikler, 50 soruda Mehmet Akif Ersoy, Mehmet Akif ile yapılan son röportaj ve Akif ile ilgili kaynakça yer alıyor.
(Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı, Rıfkı Kaymaz, Akçağ Yayınları, Ankara 2009,www.akcag.com.tr, mail:akcag@akcag.com.tr)Eklenme: 2009-03-30
_YAZIER Makaleler
Gönderen: Yazilar
Hit: 1096
[ Geri Dön | | Bu yazıyı arkadaşına gönder Sevdiklerinize gönderin | Yazdırılabilir sayfa Yazdırın ]


Yazilar ©
HERŞEY  EĞİTİM  İÇİNDİR...


Sayfa Üretimi: 0.03 Saniye