Egitim Portali

Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı

Milletimizin hayatında derin izler bırakan dönemlerden biri de Milli Mücadele yıllarıdır.
Milletimiz, onurlu bir başkaldırıyla düşmanı yurttan atarak, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu.
İstiklal mücadelesi, İstanbul'un işgal altında olmasıyla Anadolu'da başladı. Mustafa Kemal'in önderliğinde milletçe sürdürülen bu mücadelede, istiklal şairimiz Mehmet Akif'in de önemli bir rolü oldu.
Akif, milletini seven bütün aydınlar gibi İstanbul dan Ankara ya geçti. Cepheleri dolaştı, askerimizin moralini yükseltti. Camilerde, kürsülerde; heyecanlı konuşmaları, coşkulu şiirleriyle; halkımızı birlik ve beraberliğe, Milli Mücadeleye çağırdı. İstiklal mücadelemizin zaferle noktalanmasına katkıda bulundu.
Mehmet Akif in milletimize en güzel hediyelerinden biri de bilindiği gibi İstiklal Marşımızdır. İstiklal Marşımız, hem özü hem de şiir değeri açısından bir şaheser, muhteşem bir destandır.
Yıllardır yurdumuzun her köşesinde, eğitim kurumlarımızda Akif i anıyor İstiklal Marşımızın kabul yıl dönümünde etkinlikler düzenliyoruz.
Geçtiğimiz yıl, İstiklal Marşının Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Kanunu çıkarıldı. Bundan böyle her yıl 12 Mart tarihi, bütün resmi kurumlarda da belirli bir gün olarak kutlanacak.
Rıfkı Kaymaz'ın Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı isimli kitabı, ağırlıklı olarak bu anma günü etkinliklerine kaynak olmak üzere hazırlanmış. Özellikle eğitimlerini sürdüren çocuklarımızın ve gençlerimizin bu eserden önemli ölçüde yararlanacaklarına inanıyoruz.
Kitapta; İstiklal Marşının Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Kanunu Mehmet Akif'in hayatı, eserleri, kronolojik hayatı, şiirleri, İstiklal Marşının yazıldığı yer: Tacettin Dergahı, İstiklal Marşının kabulü, İstiklal Marşı yarışmasına katılan diğer şiirler, İstiklal Marşının tahlili, Mehmet Akif hakkında ne dediler, Mehmet Akif için yazılan şiirler, eserlerinden örnekler, Mehmet Akif'in bestelenen şiirleri, hitabelerinden örnekler, Mehmet Akif ve şiiri üzerine değerlendirmeler, Anma Gününde yapılabilecek etkinlikler, 50 soruda Mehmet Akif Ersoy, Mehmet Akif ile yapılan son röportaj ve Akif ile ilgili kaynakça yer alıyor.
(Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı, Rıfkı Kaymaz, Akçağ Yayınları, Ankara 2009,www.akcag.com.tr, mail:akcag@akcag.com.tr)Makaleler

YazilarEgitim Portali
http://www.ogretmenimiz.com

Yazının adresi:
http://www.ogretmenimiz.com/modules.php?name=Yazilar&op=showcontent&id=136