Giriş Yap veya Üye Ol
Ana Sayfa      Yönetim      FORUM      Sohbet Odası      Yazılar      Şiirler      İletişim
HABERLER
MODÜLLER

 Atatürk'ün Hayatı

 E-Devlet

 Gazeteler

 Sevgili Peygamberimiz

 Rüya Tabirleri

 Burçlar

 Tarihte Bugün

 Flaş Oyunlar

 Hosting

 Sudoku

WEBMASTER

Ben Kimim
DÖKÜMANLAR
Yeni Sayfa 2

 Kanunlar

 Yönetmelikler

 Tebligler Dergileri

   Resmi Gazete
ÇEŞİTLİ LİNKLER
 

 Çesitli Linkler

 Telefon Rehberi

 Hava Durumu

 Trafik Yol Haritası

 Emeklilik Sorgulama

Popüler şiirler
· DOLDUM YİNE TAŞIYORUM!!!
(11585 okuma)
· SİVİL SAVUNMA
(8760 okuma)
· KURTULUŞ SAVAŞI DESTANI
(2333 okuma)
· ÖĞRETMENİM !
(1733 okuma)
· DÜNYANIN BÜTÜN ÇİÇEKLERİ
(1571 okuma)
· ÖĞRETMENİM SENİ SEVİYORUM.
(1524 okuma)
· AĞIT
(1288 okuma)
· OKU ÇOCUĞUM
(1155 okuma)
· ATATÜRK'Ü DUYMAK
(1054 okuma)
· BEKLENEN SEVGİ
(1023 okuma)

Toplam 712 şiiri kayıtlı
Egitim Portali Köşe Yazıları Bölümüne Hoşgeldiniz!..

Hacker’lıkYazar Adı: Hakan SOYLU

Yazar İletişim: soylu2001@hotmail.com


Sevinelim mi? Üzülelim mi? Hacker’lıkta 7. olduk!

Internet güvenliği teknolojileri alanında çalışan Symantec’in Türkiye Müdürü Gökhan Say, internette Türkiye’den yapılan saldırılarda artış görüldüğünü, Türkiye’nin son bir yılda 26. sıradan 7. sıraya yükseldiğini söyledi.
Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nın Sheraton Oteli’nde düzenlediği 2. Polis Bilişim Sempozyumu, çeşitli oturumlarıyla sürüyor. Sempozyumun ikinci ve son gününde iki ayrı salonda paralel oturumlar gerçekleştirildi. ’’Kurumsal Güvenlik Yaklaşımı ve Beklenmeyeni Beklemek’’ konulu sunum yapan Symantec Türkiye Müdürü Gökhan Say, bugün internet teknolojilerindeki gelişmelere bakıldığında güvenliği sağlamak için ’’beklenmeyeni beklemek, bilinmeyeni bilmek’’ gerektiğini kaydetti.
Sanal ortamdaki saldırıları önleyebilmek için erken uyarı sistemleri gerektiğini ifade eden Say, bunun maliyeti yüksek altyapı yatırımı gerektirdiğini vurguladı. Say, erken uyarı sistemleri kullanılarak saldırı öncesinde sistemdeki belirtilere bakılarak önlem alınabildiğini belirtti.
Symantec’in 1 Ağustos-31 Aralık 2004 dönemini kapsayan araştırmasına da değinen Say, bu dönemde internette 1403 güvenlik açığı saptandığını, bunların yüzde 70’nin kolay hedef olduğunun anlaşıldığını, saldırıların yüzde 54’ünde ise gizli bilgilerin çalınmasının amaçlandığını ifade etti.
İnternette yapılan saldırıların son dönemde arttığını belirten Say, son bir yıl içinde saldırıya uğrayan kurumların yüzde 90’ının güvenlik duvarı (firewall) kullandığına dikkati çekti.
Symantec’in erken uyarı sensörlerinden aldığı verilere göre son dönemde internette Türkiye çıkışlı saldırıların sayısında da büyük artış kaydedildiğini belirten Say, 100 bin internet kullanıcısı başına yapılan saldırı sayısının son bir yılda 520’den 6 bin 980’e çıktığını ifade etti. Bu verilere göre, internetteki saldırı sıralamasında Türkiye’nin 26. sıradan 7. sıraya yükseldiğini kaydeden Say, artışta daha hızlı internet bağlantısı imkanı veren ADSL’in güvenlik açıklarının çok önemli rolü olduğunu belirtti. İnternette rahatsız edici maillerin (SPAM) yüksekliğine de işaret eden Say, bugün mail trafiğinin yüzde 65’e yakınının bu tür maillerden oluştuğunu ifade etti.

Okunma: 474 Eklenme Tarihi: 21.04.2005 Saat: 23:24
 
En Çok Okunan
Hakan SOYLU: En çok okunan yazısı
Kampanyanin Notbook özellikleri


Seçenekler

   Çıktısını Al

   Arkadaşına Yolla

   Köşe Yazılarına Dön

Bu Yazıyı Oylayın
Oy Ortalaması: 4.42
Toplam Oy Sayısı: 7

İyi

Sizce Bu Yazı Nasıl ?

Çok İyi
İyi
Normal
Kötü
Çok Kötü


Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız

Site Ziyaretçileri yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Re: Hacker’lık (Puan 1)
Gönderen: ilh451a Tarih: 31.01.2006 Saat: 01:09
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Yolla)
Hacker'likte 7. olmuşuz üzülmek gerekir diye düşünüyorum.<br /> Bilgiyi ve bilgi teknolojilerini kullanırken burada gerekli önlemleri almanın önemi önemi çıkıyor.Güvenlik duvarları çok önemli unsur, koruma faktörü.<br /> Her alanda olduğu gibi bilimsel konuları iyiye kullananlar olduğu kadar kötü amaçlarına alet edenler olabilecektir.Bazen hiç bir kazanç sağlamayan sadece eğitime kültüre ağırlık veren sitelerin hacker'ların saldırısını uğradığını üzülerek görmekte burada ki amaç ne diye düşünmeden edememekteyiz.Amacı belli olmayan, saboteci tutum sergilemektedirler.Hangi amaçla olursa olsun kötülüğü amaç edinen hacker'lerin bu durmunu haklı gösterecek bir yanı yoktur.<br /> Hukuki alanda da bilgi işlem ve bilgi teknojilerine karşı yapılan haksız saldırılara karşı gerekli yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesinin önemi ortaya çıkıyor.<br /> Bundan 3-5 yıl önce Türkiyedeki bilgisayar kulanım oranı daha az iken bugün bilgisayarın bir çok eve ulaştğını görmekte ve bundan kıvanç duymakta bilgisayar kullanımının daha da yayılmasını ummaktayız.<br /> Devletimizin de suç teşkil eden olumsuz çalışmaların önlenmesi hakkında önemli çalışmalar yaptığını biliyor ve kısa bir zaman sonra hackerlik gibi ifadeleri duymayacağımıza yürekten inanıyoruz.<br />Re: Hacker’lık (Puan 0)
Gönderen: Tarih: 20.04.2006 Saat: 01:10
Kopyala Yapıştır... Hangi siteden??<br />


Kose Yazilari ©

sizehimet.com.trSayfa Üretimi: 0.07 Saniye