Egitim Portali

Egitim Portali

  Giriş / Kayıt Ol
::  ANA SAYFA       ::  HAKKIMDA      ::  YÖNETİM      ::  DOSYALAR      ::  ÜYE  GİRİŞİ      ::  FORUM      ::  ILETISIM  ::
WEBMASTER
Ben Kimim
MODÜLLER
Atatürk'ün Hayatı

E-Devlet

Gazeteler

Sevgili Peygamberimiz

Rüya Tabirleri

Burçlar

Tarihte Bugün

Flaş Oyunlar

Hosting

Sudoku

ÇEŞİTLİ LİNKLER
* Çesitli Linkler

* Telefon Rehberi

* Hava Durumu

* Trafik Yol Haritası

* Emeklilik Sorgulama

DÖKÜMANLAR
* Kanunlar

* Yönetmelikler

* Tebligler Dergileri

* Resmi Gazete

Site İçi Mesajlaşma

Üye değilsiniz. Bu hizmetimizden yararlanabilmek için buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.
SiiRLER
· DOLDUM YİNE TAŞIYORUM!!!
(11604 okuma)
· SİVİL SAVUNMA
(8702 okuma)
· KURTULUŞ SAVAŞI DESTANI
(2264 okuma)
· ÖĞRETMENİM !
(1697 okuma)
· DÜNYANIN BÜTÜN ÇİÇEKLERİ
(1550 okuma)
· ÖĞRETMENİM SENİ SEVİYORUM.
(1488 okuma)
· AĞIT
(1238 okuma)
· OKU ÇOCUĞUM
(1122 okuma)
· ATATÜRK'Ü DUYMAK
(1017 okuma)
· BEKLENEN SEVGİ
(933 okuma)
Egitim Portali Köşe Yazıları Bölümüne Hoşgeldiniz!..

Hacker’lıkYazar Adı: Hakan SOYLU

Yazar İletişim: soylu2001@hotmail.com


Sevinelim mi? Üzülelim mi? Hacker’lıkta 7. olduk!

Internet güvenliği teknolojileri alanında çalışan Symantec’in Türkiye Müdürü Gökhan Say, internette Türkiye’den yapılan saldırılarda artış görüldüğünü, Türkiye’nin son bir yılda 26. sıradan 7. sıraya yükseldiğini söyledi.
Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nın Sheraton Oteli’nde düzenlediği 2. Polis Bilişim Sempozyumu, çeşitli oturumlarıyla sürüyor. Sempozyumun ikinci ve son gününde iki ayrı salonda paralel oturumlar gerçekleştirildi. ’’Kurumsal Güvenlik Yaklaşımı ve Beklenmeyeni Beklemek’’ konulu sunum yapan Symantec Türkiye Müdürü Gökhan Say, bugün internet teknolojilerindeki gelişmelere bakıldığında güvenliği sağlamak için ’’beklenmeyeni beklemek, bilinmeyeni bilmek’’ gerektiğini kaydetti.
Sanal ortamdaki saldırıları önleyebilmek için erken uyarı sistemleri gerektiğini ifade eden Say, bunun maliyeti yüksek altyapı yatırımı gerektirdiğini vurguladı. Say, erken uyarı sistemleri kullanılarak saldırı öncesinde sistemdeki belirtilere bakılarak önlem alınabildiğini belirtti.
Symantec’in 1 Ağustos-31 Aralık 2004 dönemini kapsayan araştırmasına da değinen Say, bu dönemde internette 1403 güvenlik açığı saptandığını, bunların yüzde 70’nin kolay hedef olduğunun anlaşıldığını, saldırıların yüzde 54’ünde ise gizli bilgilerin çalınmasının amaçlandığını ifade etti.
İnternette yapılan saldırıların son dönemde arttığını belirten Say, son bir yıl içinde saldırıya uğrayan kurumların yüzde 90’ının güvenlik duvarı (firewall) kullandığına dikkati çekti.
Symantec’in erken uyarı sensörlerinden aldığı verilere göre son dönemde internette Türkiye çıkışlı saldırıların sayısında da büyük artış kaydedildiğini belirten Say, 100 bin internet kullanıcısı başına yapılan saldırı sayısının son bir yılda 520’den 6 bin 980’e çıktığını ifade etti. Bu verilere göre, internetteki saldırı sıralamasında Türkiye’nin 26. sıradan 7. sıraya yükseldiğini kaydeden Say, artışta daha hızlı internet bağlantısı imkanı veren ADSL’in güvenlik açıklarının çok önemli rolü olduğunu belirtti. İnternette rahatsız edici maillerin (SPAM) yüksekliğine de işaret eden Say, bugün mail trafiğinin yüzde 65’e yakınının bu tür maillerden oluştuğunu ifade etti.

Okunma: 485 Eklenme Tarihi: 21.04.2005 Saat: 23:24
 
En Çok Okunan
Hakan SOYLU: En çok okunan yazısı
Kampanyanin Notbook özellikleri


Seçenekler

   Çıktısını Al

   Arkadaşına Yolla

   Köşe Yazılarına Dön

Bu Yazıyı Oylayın
Oy Ortalaması: 4.42
Toplam Oy Sayısı: 7

İyi

Sizce Bu Yazı Nasıl ?

Çok İyi
İyi
Normal
Kötü
Çok KötüSayfa Üretimi: 0.09 Saniye

:: Athena phpbb2 style by Cyberalien :: PHP-Nuke theme by ThaiNuke ::