Giriş Yap veya Üye Ol
Ana Sayfa      Yönetim      FORUM      Sohbet Odası      Yazılar      Şiirler      İletişim
HABERLER
MODÜLLER

 Atatürk'ün Hayatı

 E-Devlet

 Gazeteler

 Sevgili Peygamberimiz

 Rüya Tabirleri

 Burçlar

 Tarihte Bugün

 Flaş Oyunlar

 Hosting

 Sudoku

WEBMASTER

Ben Kimim
DÖKÜMANLAR
Yeni Sayfa 2

 Kanunlar

 Yönetmelikler

 Tebligler Dergileri

   Resmi Gazete
ÇEŞİTLİ LİNKLER
 

 Çesitli Linkler

 Telefon Rehberi

 Hava Durumu

 Trafik Yol Haritası

 Emeklilik Sorgulama

Popüler şiirler
· DOLDUM YİNE TAŞIYORUM!!!
(11584 okuma)
· SİVİL SAVUNMA
(8758 okuma)
· KURTULUŞ SAVAŞI DESTANI
(2332 okuma)
· ÖĞRETMENİM !
(1731 okuma)
· DÜNYANIN BÜTÜN ÇİÇEKLERİ
(1570 okuma)
· ÖĞRETMENİM SENİ SEVİYORUM.
(1522 okuma)
· AĞIT
(1286 okuma)
· OKU ÇOCUĞUM
(1151 okuma)
· ATATÜRK'Ü DUYMAK
(1051 okuma)
· BEKLENEN SEVGİ
(1021 okuma)

Toplam 712 şiiri kayıtlı
Egitim Portali Köşe Yazıları Bölümüne Hoşgeldiniz!..

MEVLANA YI TANIMAK VE ANLAMAKYazar Adı: Mehmet KIYAK

Yazar İletişim: mkiyak70@hotmail.com


Mevlana(1207-1273)

UNESCO 2007/ Mevlana Yılı ve 800. Doğum Yıldönümünde Mevlana

Üzerinde en çok söz söylenen, en çok yazılan isimlerden biri de Mevlana dır. O nun hayatı, kişiliği, eserleri ve felsefesi binlerce kişiye konu olmuş, kütüphaneler dolusu kitaplar yazılmıştır; ancak bütün bunlar O nu anlatmaya yetmemiştir. Burada şunu da belirtmek gerekir ki O nu anlatmak her dilin, her kalemin karı değildir!

Mevlana, bir sevgi ve hoşgörü elçisidir! Mevlana, aşktır! Mevlana, engin bir okyanustur! Bu okyanusta ben sadece küçük bir balığım. Balık ne kadar farkındaysa okyanusun, ben de o kadar farkındayım… (O nun.)

Sevgisi tüm dünyayı kuşatan böylesi engin bir kişiliği anlatmak kolay olmasa gerek. Ben bu yazımda Mevlana Celaleddin Rumi nin hayatı, kişiliği ve eserlerinin içeriği hakkında kısa bilgiler sunacağım.(1)

O, ilginç yaşantısıyla ve etkileyici kişiliğiyle,13.yüzyıldan bu yana adeta insanları büyüleye gelmiştir. Derinliği olan şiirleri ve geniş yorumlara elverişli hikmetleriyle kitaplara sığmayacak olan Mevlana yı birkaç sayfaya sığdırmak acizlik olsa gerek! O, yaşantısı ve felsefesiyle yaşadığı dönemdeki bütün insanları büyülemiş, bu gün de bütün dünyayı büyülemeye devam etmektedir.

Bu yüzdendir ki sevgisi bütün dünyayı kuşatan Mevlana nın 800. doğum yıldönümü olan 2007 yılı, UNESCO tarafından “Mevlana Yılı” olarak ilan edilmiştir. Bu da gösteriyor ki Mevlana bütün dünyada daha çok konuşulmaya devam edecektir.

Şüphesiz ki Mevlana yı en güzel anlatan yine kendisidir, yani eserleridir. Tabi ki bu eserler incelenirken O nu görebilecek göz, işitebilecek kulak, hissedebilecek gönül gerekir. O nun bütün eserleri, bütün yazıları büyük bir derinliğe sahiptir. Bu yüzden O nun eserlerindeki derinliğe inebilmek, her gözün, her kulağın, her gönlün işi değildir.

Tasavvufu bilmeden Mevlana yı tanımak, anlamak ve anlatmak mümkün değildir. Hele tasavvuf, günümüzde farklı farklı anlaşılıp yorumlanırken… O nun tasavvuf anlayışı, tüm dünya mistizminden, hümanizminden ve diğer tasavvuf anlayışlarından tamamen farklı bir anlayıştır. Mevlana çok büyük bir mutasavvıftır. O nun tasavvuf anlayışı, özünü İslam dan alan İslam Tasavvufudur. Bu yüzden Mevlana yı anlamak, anlatmak her şeyden önce bütün tasavvuf anlayışlarını, özellikle İslam Tasavvufunu ve İslam anlayışını iyi bilmekle mümkündür. Yoksa bir düşünce felsefesi akımı olan hümanizmdeki insan sevgisi ile Mevlana ve diğer İslam mutasavvıflarındaki insan sevgisi arasında çok fark vardır. Bir felsefi akım olan hümanizmde yüceltilen insan sevgisiyle Mevlana da yüceltilen insan sevgisi aynı değildir. Mevlana daki insan sevgisi, “Yaratılanı severiz, yaratandan ötürü.”anlayışının bir ifadesidir.

Bu gün ne yazık ki tasavvuf anlayışı bu farklı bakış açılarından dolayı, farklı farklı algılanmakta ve yorumlanmakta, bu nedenle de mutasavvıflar da doğru anlaşılamamakta… Böyle olunca da bu durum, tüm İslam mutasavvıfları için geçerli olabilecek yanlış anlaşılmalara neden olmakta, din ve tasavvuf konularını iyi bilmeyen insanlar arasında da bir kavram kargaşası yaratmakta…

Oysa Mevlana bu konudaki anlayışını açıkça ifade etmekte:
“Ben bu canı bu tende taşıdığım sürece Kuran ın bendesiyim, Kuran ın kölesiyim. Ben Muhammet muhtarın ayağının tozuyum. Benden, bundan gayrısını nakleden olursa, ondan da o söylenen sözlerden de bizarım, şikayetçiyim.”

Mevlana da bütün insanlığı kucaklayan bir insan sevgisi vardır. Bu sevgi İslamiyet in öngördüğü insan sevgisinin ta kendisidir. Bunu bütün dünya insanını kucaklayan ve bütün dünyayı hayret ve hayranlığa düşüren şu meşhur dizeleri ne güzel anlatmaktadır: “Gel, ne olursan gel…”

Mevlana, bütün insanları aynı aşkla sevmiştir. Hiçbir insanı, insan sevgisinin dışında bırakmamıştır. Kötüyü, kötülüğü yermiştir; ama hiçbir insanı insanlığın dışına itmemiş, kimse için yargılayıcı olmamış, hatta kucak açmıştır. O nun bu evrensel insan sevgisini bütün eserlerinde görmek mümkündür.

Dünyada bir şeyler hep eksiktir, hep eksik olacaktır; o da maneviyattır, aşktır, sevgidir. Mevlana, insanlara bu manevi zevki tattıran insandır. O, aşk ve sevgi ırmağıdır; gönüllere hep akmıştır. O nun mesajı insanın aklına değil, kalbinin taa derinlerinedir. O nun eserlerinin gücü, aşkın ve sevginin gücüdür. Bir sonsuzluktur aşk O nun için, sürüp giden sonsuzluğa… Bu yüzden Mevlana, insanlara hep aşk ve sevgi sunmuştur. İnsanın en büyük ihtiyacı da bu değil midir?
Bütün güzellikler iğretidir, ödünçtür onun için… Bu yüzden O, hep hakikat peşinde koşmuştur. İnsanları hep hakikate çağırmıştır.

Her konuya, her olaya farklı bakmıştır. Her bakışı insanları hayran bırakmıştır. O nda damlalar deniz olmuştur. Onun için O nu anlatmak kolay değildir. O, büyük bir şairdir. O, büyük bir filozoftur.

O nu okurken insan kendisini de okur! Hakikati kaybeden O nda yol bulur! Kendini kaybeden, kendini O nda bulur!

O, bir okyanustur. Ben bir balığım… Balık ne kadar farkındaysa okyanusun, ben de o kadar farkındayım… Bu yazımda, binde birini bile anlatamadığım felsefesinin, aşkının ve sevgisinin bu kadarını anlatmaktayım… Allah dostu, insan dostu Mevlana nın, O nu daha iyi anlatanların, O nu sevenlerin affına sığınmaktayım…

Mevlana yı ve kendimizi daha iyi tanıyabilmek ve daha iyi anlayabilmek ümidiyle…

(1)Mevlana ya ilişkin burada detaylandırılmayan konular, diğer yazılarımda daha ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

07.07.2007

(*) Mehmet KIYAK
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni


http://mehmetkiyak.com/
http://www.sairlerbirligi.com/bolum.php?
name=siirler&kimin=336
http://www.antoloji.com/siir/sair/sair.asp?
sair=21393&order=tarih&page=1
http://www.sevgikupu.com/siirler/siirler.asp?id=1107
http://mehmetkiyak.azbuz.com/categories.jsp?catID=628569

İletişim:
mehmetkiyak@gmail.com
Okunma: 1811 Eklenme Tarihi: 02.12.2007 Saat: 09:09
 
En Çok Okunan
Mehmet KIYAK: En çok okunan yazısı
KÜLTÜR, SANAT, EDEBİYAT >>> ELEŞTİRİ ÜZERİNE BİR ELEŞTİRİ - 2


Seçenekler

   Çıktısını Al

   Arkadaşına Yolla

   Köşe Yazılarına Dön

Bu Yazıyı Oylayın
Oy Ortalaması: 3.81
Toplam Oy Sayısı: 11

İyi

Sizce Bu Yazı Nasıl ?

Çok İyi
İyi
Normal
Kötü
Çok Kötü


Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız

Site Ziyaretçileri yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Re: MEVLANA YI TANIMAK VE ANLAMAK (Puan 1)
Gönderen: ilh451a Tarih: 12.03.2008 Saat: 20:51
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Yolla)
Üstadım çok önemli bir konuyu dile getirdiğiniz için önce çok teşekkür ederim.Mevlana çok geniş hoşgörüsüyle engin felsefesiyle tüm dünyaya örnek olmuş bir kişilik, takdire şayan gönüller sultanıdır.<br /> <br /> ''Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız! <br /> Bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir" diyen Mevlana'yı gönüllerimizde yaşatalım.<br /> <br /> İlhan Koruyucu<br />


Kose Yazilari ©

sizehimet.com.trSayfa Üretimi: 0.05 Saniye