Welcome to Egitim Portali

Welcome to Egitim Portali

  Create an account
:: Ana Sayfa  ::  Yönetim  ::  Dosyalarimiz  ::  Üye Girisi  ::  Forum  ::  Iletisim  ::
   
MODÜLLER

 Atatürk'ün Hayatı

 KARAMAN

 E-Devlet

 Gazeteler

 Sevgili Peygamberimiz

 Rüya Tabirleri

 Burçlar

 Tarihte Bugün

 Flaş Oyunlar

 Hosting

 Sudoku

 
WEBMASTER

Ben Kimim
 
DÖKÜMANLAR

 Kanunlar

 Yönetmelikler

 Tebliğler Dergileri

  Resmi Gazete

 
ÇEŞİTLİ LݝNKLER
TURKİYEM    

 TURKİYEM

 Çeşitli Linkler

 Telefon Rehberi

 Hava Durumu

 Trafik Yol Haritası

 Emeklilik Sorgulama

 
Popüler şiirler
· DOLDUM YİNE TAŞIYORUM!!!
(11868 okuma)
· SİVİL SAVUNMA
(9029 okuma)
· KURTULUŞ SAVAŞI DESTANI
(2570 okuma)
· ÖĞRETMENİM !
(1988 okuma)
· ÖĞRETMENİM SENİ SEVİYORUM.
(1835 okuma)
· DÜNYANIN BÜTÜN ÇİÇEKLERİ
(1821 okuma)
· AĞIT
(1536 okuma)
· OKU ÇOCUĞUM
(1402 okuma)
· ATATÜRK'Ü DUYMAK
(1297 okuma)
· BEKLENEN SEVGİ
(1281 okuma)

Toplam 712 şiiri kayıtlı
 
SON DAKiKA
 
Egitim Portali Köşe Yazıları Bölümüne Hoşgeldiniz!..

KÜLTÜR, SANAT, EDEBİYAT >>> ELEŞTİRİ ÜZERİNE BİR ELEŞTİRİ - 2Yazar Adı: Mehmet KIYAK

Yazar İletişim: mkiyak70@hotmail.com


Yazın(edebiyat) dünyasında en önemli eleştiri konuları, sanat, sanatçı ve eser eleştirileridir. Bu durumda eleştirmen de aslında bir sanatçı konumundadır; çünkü onun eleştirisi de bir okuyucuya hitap edecektir. Bu bakımdan eser, sanatçı, eleştirmen ve okuyucu arasında sıkı bir bağ vardır.

Ancak eleştirmenin görevi sanat eseri yaratmak değil, yaratılmış eseri bütün yönleriyle incelemek, eseri hem kendi okurlarına hem de o eser ve sanatçıyla ilgilenen okurlara daha iyi tanıtmaktır. Bu görevinden dolayı eleştiriciye çok büyük görev düşmekte, aynı zamanda çok da büyük sorumluluklar üstlenmektedir.

Her şeyden önce eleştirici objektif olmalıdır. Kişisel kurallara ve ilkelere bağlı olan, öznel ve önyargılı davranan bir eleştirmen objektif sayılamaz. Zaten çok çok öznel, çok çok ön yargılı bir eleştirinin sanatsal, edebi bir değeri de yoktur.

Eleştirmen ele aldığı konuyu “iyi-kötü, önemli-önemsiz, olumluluk-olumsuzluk, kuvvetli-zayıf, öznellik-genellik” gibi karşılaştırma ve ölçütlerle geçmiş- gelecek boyutunu da dikkate alarak eleştirmelidir.

Bir sanat eleştirmeni, eleştirdiği eseri, sanatçısından daha geniş boyutta düşünen, sanatçısından daha çok yaşayan insan olmalıdır. Eleştirmen eleştirdiği konu üzerinde çok çok araştırma ve inceleme yapmalı, çok geniş bilgi ve birikim sahibi olmalıdır.

Eleştiriler dar çerçevelerde, dar bakış açılarıyla yapılmamalıdır. Sanatçının yaşadığı, sanat eserinin yazıldığı dönemin koşulları dikkate alınmalı, pisik-sosyal özellikler de dikkate alınarak çok yönlü ölçütler oluşturulmalıdır. Zaten eleştirmenin asıl görevi de kritik yapmaktır. Bu yönüyle eleştiri, bir bakıma kritik yapma demektir.

Eleştirmen eleştirisini yaparken şu bakış açılarını da dikkate almalıdır. Hiçbir şey mükemmel değildir. Her eserde ya da eleştiri öğesinde bir eksik vardır. Kusursuz olan, gerçek olandır, doğal olandır; eser ise gerçeğin veya doğalın bir taklididir.

Doğal olan, gerçek olan şey, hissedilen bir duygu, çekilen bir acı, duyumsanan bir haz, zihinde oluşan bir düşünce … dir. Eser, bu gerçeklerin, bu doğallığın resimle, müzikle, şiirle… vb. yolarla yansıtılmasıdır, ki çoğu zaman bunu sanatçının kendisi bile tam olarak yansıtamaz. Bir eserin başarısı da bu doğallığın, bu gerçekliğin ne kadar yansıtıldığıyla ilgilidir.

Sanatçı, kendi eserinin yaratıcısıdır. Her eserden daha güzel bir eser, daha başarılı bir sanatçı vardır. En büyük sanatçı da doğanın, doğalın kendisidir; insan ise doğanın ve doğalın bir taklitçisidir. Enginarı çok güzel resmeden bir ressam, o resme asla enginar lezzetini veremez!

Sanat, soyut ve göreceli ise, sanat eseri de soyut ve görecelidir. Eleştirmen, herhangi bir varlıktaki algılanan güzellikle, algılanabilecek güzelliğin farklı olabileceğini dikkate almalı, aslında yaptığı eleştirinin de eleştiriye açık olduğunu unutmamalıdır!

25.12.2005
Mehmet KIYAK
Okunma: 3082 Eklenme Tarihi: 25.12.2005 Saat: 04:56
 
En Çok Okunan
Mehmet KIYAK: En çok okunan yazısı
KÜLTÜR, SANAT, EDEBİYAT >>> ELEŞTİRİ ÜZERİNE BİR ELEŞTİRİ - 2


Seçenekler

   Çıktısını Al

   Arkadaşına Yolla

   Köşe Yazılarına Dön

 
Bu Yazıyı Oylayın
Oy Ortalaması: 3.37
Toplam Oy Sayısı: 35

Normal

Sizce Bu Yazı Nasıl ?

Çok İyi
İyi
Normal
Kötü
Çok Kötü


 

Re: ELEŞTİRİ ÜZERİNE BİR ELEŞTİRİ - 2 (Puan 0)
Gönderen: Tarih: 27.12.2005 Saat: 08:20
Ben Sayın Mehmet KIYAK'ın görüşlerine aynen katılıyorum.Sanat eleştirilerinde ölçülü, değer yargılarına uygun subjektif ölçütlerden çok objektif ölçütlerin kulanılmasında ve eleştirmenin kendine has ölçütlerini de katmasında yarar görüyorum.Sanat eleştirilerinde önemli olan tarafsız,önyargısız davranabilmektir.Mutlaka her eleştirmenin farklı bakış açıları olabilecektir.<br /> Sanat eleştirmenlerinin görevlerini yapmasında yardımcı olunmalı çünkü eleştirinin olumlu yada olumsuz olması sanatçıya beli bir görüş açısı kazandıracak, sanatını icra ederken bu görüşlerden yararlanacaktır.<br /> Sanatçılar için sanat eleştirmenleri ne kadar önemli ise de ; içinden çıktıkları halkın beğeni ve görüşleri, alkışları, tezahüratları da çok büyük değer taşır kanaatindeyim.İlhan KORUYUCU.


sizehimet.com.trSayfa Üretimi: 0.04 Saniye

:: Chronicles phpbb2 style by Jakob Persson :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::