Giriş Yap veya Üye Ol
Ana Sayfa      Yönetim      FORUM      Sohbet Odası      Yazılar      Şiirler      İletişim
HABERLER
MODÜLLER

 Atatürk'ün Hayatı

 E-Devlet

 Gazeteler

 Sevgili Peygamberimiz

 Rüya Tabirleri

 Burçlar

 Tarihte Bugün

 Flaş Oyunlar

 Hosting

 Sudoku

WEBMASTER

Ben Kimim
DÖKÜMANLAR
Yeni Sayfa 2

 Kanunlar

 Yönetmelikler

 Tebligler Dergileri

   Resmi Gazete
ÇEŞİTLİ LİNKLER
 

 Çesitli Linkler

 Telefon Rehberi

 Hava Durumu

 Trafik Yol Haritası

 Emeklilik Sorgulama

Popüler şiirler
· DOLDUM YİNE TAŞIYORUM!!!
(11586 okuma)
· SİVİL SAVUNMA
(8761 okuma)
· KURTULUŞ SAVAŞI DESTANI
(2334 okuma)
· ÖĞRETMENİM !
(1735 okuma)
· DÜNYANIN BÜTÜN ÇİÇEKLERİ
(1572 okuma)
· ÖĞRETMENİM SENİ SEVİYORUM.
(1525 okuma)
· AĞIT
(1289 okuma)
· OKU ÇOCUĞUM
(1156 okuma)
· ATATÜRK'Ü DUYMAK
(1055 okuma)
· BEKLENEN SEVGİ
(1024 okuma)

Toplam 712 şiiri kayıtlı
Egitim Portali Köşe Yazıları Bölümüne Hoşgeldiniz!..

ELEŞTİRİ ÜZERİNE BİR ELEŞTİRİ - 1Yazar Adı: Mehmet KIYAK

Yazar İletişim: mkiyak70@hotmail.com


Eleştiri denildiği zaman genellikle insanların zihninde, eleştirmek, yermek, küçük düşürmek, aşağılamak hatta yerden yere vurmak gibi bir kavram oluşmakta… Pek çok kimse bu sözcüğü bu anlamda kullanmakta, yine birçok kimse de bu anlamda algılamakta… Eleştiren de, muhatabına karşı bu anlamda bir tavır takınmakta, muhatap da alınganlık göstermekte, kırılmakta veya bir tartışma ortamı oluşturmakta…

Kimi insan da bunun böyle olduğunu bildiği için objektiflikten kaçınmakta, sırf bir iltifata dönüştürmekte… Bunu, günlük yaşamdaki sıradan ilişkilerden tutun da siyaset, eğitim, kültür, sanat ve edebiyat alanlarında bile görmek mümkündür. Bu gün kitaplar, dergiler, internet ortamları, birbirini tanıyan-tanımayan insanların olumsuz eleştiri ve yorumlarıyla, bunun somut örnekleriyle doludur.

Eleştiri, herhangi bir konunun eksik, olumsuz, yanlış yönlerini ortaya koysa bile; eleştirinin, eksikleri giderme, bir konunun, bir olayın, bir eserin ya da bir sanatçının değerini ortaya koyma, yol gösterme gibi gerçek bir amacı vardır.

Sözlük anlamıyla,”tenkit, analiz, ayrıştırma, çözümleme” anlamlarına gelen eleştiri, sadece negatif anlam taşıyan bir sözcük değildir. Objektif olarak, yapıcılık doğrultusunda yapılan bir eleştiride, olumsuz sonuçlar olsa bile, özünde olumluluk vardır. Çünkü eleştiricinin gerçek amacı da ele alınan konuyu, çeşitli yönlerden inceleyip değerlendirmek, olumlu-olumsuz yönlerini ortaya koymak, daha anlaşılır olmasını sağlamak, kısacası daha anlamlı bir hale getirmektir.

“Münekkit”, “eleştirici” anlamına gelen eleştirmenin gerçek görevi de budur zaten. Eleştirmeci, ele aldığı konuyu(olay-eser-sanatçı) çeşitli yönlerden tahlil eder, önemli-önemsiz, olumlu-olumsuz, kuvvetli-zayıf yönlerini ortaya koyar, böylelikle de konunun ve okuyucunun daha iyi aydınlanmasını sağlar.

Eleştirmen, aynı zamanda bir yol göstericidir. Ele aldığı konuyu gerçeğe ulaştırmaya çalışırken genel kanı, ortak zevk ve beğeniler konusunda da adeta bir rehber, bir tercümandır.

Hele hele bir sanat eseri veya bir sanatçı üzerinde eleştiride bulunan bir eleştirmenin rolü ve önemi ne kadar büyüktür!

Böylesi bir eleştiride sanatçıya, sanat esrine ve topluma büyük faydalar sağlayan eleştirici, sanatçıya artıları-eksileri konusunda bir fikir verirken, diğer insanları da sanatın incelikleri konusunda bilgilendirmiş olur. Topluma sanat zevki aşılayarak, sanatın, sanatçının tercümanı olma ve toplumun kılavuzu olma görevini üstlenir!
Okunma: 512 Eklenme Tarihi: 25.12.2005 Saat: 04:49
 
En Çok Okunan
Mehmet KIYAK: En çok okunan yazısı
KÜLTÜR, SANAT, EDEBİYAT >>> ELEŞTİRİ ÜZERİNE BİR ELEŞTİRİ - 2


Seçenekler

   Çıktısını Al

   Arkadaşına Yolla

   Köşe Yazılarına Dön

Bu Yazıyı Oylayın
Oy Ortalaması: 5
Toplam Oy Sayısı: 4

Çok İyi

Sizce Bu Yazı Nasıl ?

Çok İyi
İyi
Normal
Kötü
Çok Kötü


Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız

Site Ziyaretçileri yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Re: ELEŞTİRİ ÜZERİNE BİR ELEŞTİRİ - 1 (Puan 0)
Gönderen: Tarih: 27.12.2005 Saat: 13:24
Eleştiri, eleştirel düşünme gelişme değişme, daha iyi'ye güzele ulaşma için mutlaka gereklidir.Kişiler hangi mesleği yada hangi sanatı icra ederse etsin mutlaka onu karşı yönde inceleyen eleştiren doğru,dürüst eleştirmenlere ihtiyacı vardır. Eleştiri yapılan hangi konu olursa olsun amacına uygun yapıldığında önem kazanır, o zaman o kişi ve gruplar kendi eksiklerini görür ona göre kendini değerlendirme imkanı bulur.Yani eleştirmen aynnanın diğer yüzüdür, ölçülü, düzeyli amacına uygun eleştiriler her zaman yapıcıdı, yıkıcı değildir. Eleştirinin o alanda uzman kişilerce yapılması da çok önemlidir.Sanattan hiç anlamayan bir insandan sanat eleştirmeni olması beklenmemeli yada spordan hiç anlamayan profosyenel olarak olaylara bakmayan kişilerin eleştileri bence çok fazla da önem taşımamalıdır.İlhan KORUYUCU/Eğitimci


Kose Yazilari ©

sizehimet.com.trSayfa Üretimi: 0.28 Saniye